‘Pizza’ ; size üniversite yıllarındaki parasız halinizi ve yediğiniz eve gelen hamur üstü anti-lezzetleri mi hatırlatıyor? O zaman hayatınızda yeni bir sayfa açmanıza ve travmanızdan kurtulmanıza yardımcı olalım.

Aslında pizza dünya tarihine, kesin bilinmemekle birlikte M.Ö. 2500 yıllarında girmiş. Fakir beslenmesi için üretilen ekmek benzeri yiyecek; yaklaşık 250 yıl önce Napolili fırıncılar tarafından geliştirilerek, günümüzdeki adı olan Pizza’yı ve bugünkü halini almış.

Mesela ‘MARGHERITA Pizza, 1889 yılında Kral Umberto ve Kraliçe Margherita di Savoia’nın, kulaklarına çok sık çalınan, zaman zaman saray mutfağından gelen güzel kokulu pizzayı iyi bir elden yemek istemeleri ve bu konuda üstat Raffaele es Posita’yı saraya getirtmeleri ile oluşmuş. Mozarella, domates ve fesleğen üçlüsü ile hazırlanan (o ana kadar ismi olmayan) ve İtalyan bayrağı renklerinin buluştuğu bu pizzaya Kraliçenin ismini vermiş Raffaele. Ve Oh la laa…

Ee, İtalyaya mı gitmek lazım iyi pizza yemek için diye soruyorsanız, “Ne münasebet?”

Türkbüküne kadar gitmeniz ve Pizzeria C’E ile buluşmanız yeterli!

Türkbükü dediğimizde aklınıza deniz kıyısı restoranlardan biri gelmesin çünkü buranın belki de sizi en şaşırtacak şeyi yeri. Üst yolda küçük Migros’un hemen yanında yol üstüne konumlanan mekan, Bodrum geleneksel dekorasyon tarzından kopan Siyah-Beyaz renkleriyle gözünüze çarpacaktır. Kendinizi bir anda Napoli’de ara sokakta bir Pizzeria’da hayal edebileceğiniz tüm detaylara sahip C’E. Toplam kapasitesi maksimum 30 kişi olduğu için yüksek sezonda rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

IMG_0166

Burayı bizim gözümüzde en iyi pizzacı yapan şey ‘Müthiş Lezzetleri’ olsa da arka plandaki hikayesini de yabana atmamak gerekiyor. Minik bir restoran gibi gördüğünüz şey aslında sahipleri Cahit ve eşi Nilgün Özlü’nün en büyük hayallerinin gerçekleşmiş hali. İstanbul’da yıllarca ayakkabı fabrikası olan Cahit, bir gün İstanbul’dan, işten güçten bunalıma girince eşi Nilgün’e emeklilik planı olan Bodrum’a taşınma ve herşeyi çocuklara bırakma fikrini açık eder. Hala aşk yaşadıklarına şahit olacağınız bu yılların çifti, tası tarağı toplayıp, Türkbükü’ndeki yazlıklarını kışın da yaşayabilecekleri hale getirip, Bodrum günlerine ‘Merhaba’ derler. 1 senelik emeklilik hayatı sonrasında iş yapma dürtüleri baskın çıkan çift, atlayıp Napoliye gider ve burada dostları ENZO BROCCOLI’nin yardımıyla Napoli’nin en iyi pizzacılarından PIZZERIA di NAPOLI ve PIZZERIA di MATTEO’nun patronlarından uzunca bir dönem eğitim alırlar. İşin mutfağını öğrenip soluğu Bodrum’da alan çift, buldukları bu küçük dükkanı, kendi zevklerine göre dekore edip, mutfağa start verirler. Hem şef, hem servis elemanı hem de size ‘Hoşgeldiniz’ diyecek hostlar da yine kendileri.

Acıkmadık mı? O zaman siparişlerimizi verelim deriz.

Neredeyse 15 çeşit pizza ile donatılmış menünüzde, makarna çeşitleri, salata ve başlangıçlar da var. Tabii ki her şey İtalyan Lezzeti. Akdeniz Mutfağı demediğimizin özellikle altını çizelim. Yapılan ince pizzanın unu ve malzemeleri Napoli’den özel olarak geldiği için sakın “Ayy çok büyükmüş bu” demeyin. Porsiyon tam da bir kişinin karnının doyup, gözünün doymayacağı şekilde planlanmış.

Pizzaya geçmeden önce Bruschetta çeşitleri ya da diğer başlangıçlar ve şarap ile açılışı yapmanızı öneririz. Biz kendi adımıza etli, somonlu, acı otlu ve mozzarellalı pizzalarının hastası olduk. Hepsini yemeye henüz zamanımız olmadığından sizin önerilerinize de açık olacağımızı belirtelim. Biraz önce tanıştığınız o şık adamın  yediğiniz en güzel pizzayı yapmış olduğuna inanmakta zorlanacaksınız, hatırlatalım. Tatlısız hayatta masadan kalkmamcılardansanız o zaman Çikolatalı özel tatlıları ‘Tartufo’ ya da Limon sorbelerini Espressonuzu yudumlarken kaşıklayabilirsiniz. Şarap kavlarınd da damak tadınıza en uygun şarabı bulacağınıza eminiz. Hesap için kafanızda Dominos ve ayarları varsa unutun gitsin. Burası tabii ki iyi restoranlarla aynı seviyede fiyat politikasına sahip ve kişi başı içkiyle 70-80 TL  ortalamaya sahip. 

FullSizeRender IMG_1550 IMG_1634 IMG_1639 IMG_2295

Göltürkbükü, Şehit Gaffur Kaynar Cd 88. Sokak No: 11/A, 48000 Türkbükü, Muğla, Turkey / 0532 050 4874